Úvod / Rady a tipy

Rady a tipy

Jak pečovat o příbory

 

Krásné příbory změní Váš zážitek ze stolování. A pokud se budete řídit následujícími doporučeními ohledně mytí a skladování, Vaše příbory si zachovají svůj lesk a krásu po mnoho let. Doporučujeme umýt ostří nožů ihned po použití a osušit je měkkou, absorpční utěrkou.

Myčka: Vždy prosím zkontrolujte, zda Vaše příbory jsou vhodné pro mytí v myčce. Většinou jsou příbory vhodné do myčky,ale...

  • nerezové příbory 18/10 jsou vhodné do myčky do teploty 65° C
  • příbory s barevnou rukojetí jsou vhodné do myčky, ale na střední teplotu (max 50°C – 55°C)
  • používejte jemný mycí prostředek, bez abrazivních částic, který neobsahuje chlor, alkohol ani parfém
  • příbory s dřevěnými rukojeťmi, příbory s vloženými Swarowski elementy a také příbory s pozlacenými a postříbřenými dekorativními elementy lze mýt pouze ručně - nejsou vhodné do myčky

Dodržujte instrukce, které jste obdrželi s myčkou. Jakmile skončí mycí cyklus, vyjměte příbory z myčky a ručně je osušte. Pokud to není možné, alespoň otevřete dveře myčky, aby pára mohla ven z myčky a nevzniklo tak v myčce vlhké prostředí. Nože dávejte do myčky odděleně od lžic a vidliček a ostatních předmětů, a tak aby špička ostří směřovala směrem dolů. Nepoužívejte mycí cyklus rinse-and-hold (opláchnutí bez sušení) – na příborech, které jsou ponechané ve vlhku mohou vzniknout skvrny a může dojít k poškození příborů. Nedávejte do myčky společně postříbřené a nerezové předměty. Obecně, funkce myček „sušení“ není prevencí koroze, proto příbory ručně osušte ihned po umytí v myčce.

Ruční mytí: Používejte tekutý nebo krémový mycí prostředek, ne prášek. Nepoužívejte drátěnku nebo abrazivní mechanické prostředky. Nepoužívejte abrazivní mycí prostředky. Nepoužívejte alkalické mycí prostředky a mycí prostředky s obsahem chlóru, alkoholu a parfému.

 

 

Sklo Luigi Bormioli

 

ANTI-DRIP COATING®

Revoluční úprava proti kapkám vína:

  • již žádné kapky vína na vnějším povrchu karafy, dekantéru či ubrusu
  • víno vytéká bez tření a snadno se nalévá do sklenic
  • kapky vína jsou zachyceny uvnitř nádoby

Anti-drip coating® je speciální úprava povrchu skla nejmodernějšími technologiemi. Je odolná mytí a opotřebení, odpuzuje nečistoty a vodní kámen. Nevznikají tak ani usazeniny vína v hrdle karaf. Úprava je naprosto průhledná, je úplně inertní a vhodná pro styk s potravinami, neovlivňuje organoleptické vlastnosti vína.

SON.hyx®

SON.hyx® je inovativní materiál vyvinutý a zaregistrovaný společností Luigi Bormioli. High tech foukané, bezolovnaté, křišťálové sklo neobsahuje žádné těžké kovy. Sklo má vynikající chemické, optické a mechanické vlastnosti.

Sklo je naprosto transparentní, podle normy ISO/PAS IWA 8:2009 splňuje požadavky na ultra čisté křišťálové sklo. Propustnost světla je 91%, schopnost správného podání barev vína je 99,99%. Chromatické spektrum vína v čistém křemíku a sklenici ze skla SON.hyx® se shoduje, takže budete moci ocenit všechny barvy a odstíny vína.

Sklo je silné, odolnost okraje sklenice je vyšší o 37,5%, odolnost proti nárazu je vyšší o 105%, a odolnost proti krutu stopky (např. při sušení sklenic v ruce) je vyšší o 98%. Mechanická odolnost je celkově zvýšena díky speciálním výrobním postupům. Sklenice ze skla SON.hyx® nemá slabá místa.

Sklo je také odolné vůči mytí v myčce. Po 4000 mycích cyklech nedošlo ke změnám v průhlednosti a lesku sklenic.

SPARKX®

Sparkx® je ultra čisté a trvanlivé sklo. Studováním spektrofotometrických vlastností skla našel vývojový tým Luigi Bormioli nové sklo nevídaného lesku a propustnosti pro světlo. Nový materiál má velmi nízký obsah železa, díky tomu sklo neovlivňuje barvu nápoje ve sklenici.

Sklo Sparkx® podle normy ISO/PAS IWA 8:2009 splňuje požadavky na ultra čisté sklo. Propustnost světla je vyšší než 98,8 %, chroma je menší než 0,5 a obsah oxidů železa je nižší než 140 ppm. Všechny tři parametry společně zaručují velmi čiré, barevně naprosto neutrální sklo.

Sklo je také odolné vůči mytí v myčce. Po 2000 mycích cyklech nedošlo ke změnám v průhlednosti a lesku sklenic. Sklo je trvanlivé, odolnost proti rozbití je vyšší o 30%. Sklo neobsahuje olovo ani jiné těžké kovy.

Všechny sklenice ze skla Sparkx® mají stopky s úpravou Titanium reinforced®, tudíž jsou odolnější proti rozbití.

TITANIUM REINFORCED®

Známka „zpevněno titanem“ označuje permanentní úpravu stopek sklenic proti opotřebení. Jde o proces, využívající nanotechnologie, vyvinutý výzkumným a vývojovým oddělením Luigi Bormioli. Proces zpevní povrch skla a zvýší tak odolnost proti opotřebení a abrazi. Výsledkem je zvýšená odolnost stopek sklenic proti rozbití o 140%.

Proces aplikace povrchové úpravy je první na světě, je patentovaný (nr. EP20100153150) a maximálně efektivní.

Úprava „Titanium reinforced®“ od Luigi Bormioli je nejspolehlivější – garantuje odolnost stopek sklenic proti rozbití i po mnoha průmyslových mycích cyklech. Zachovává lesk a průhlednost skla a nezpůsobuje žádné barevné změny na skle.

Někteří napodobitelé se snaží tuto úpravu imitovat, ale jejich úprava zmizí po několika mycích cyklech a navíc způsobuje nechtěné optické jevy na skle, jako duhové zbarvení skla (iridescenci).

T-NAX glass®

Sklo T-NAX glass® je nejodolnější sklo na vinné sklenice na trhu. Při výrobě se používá technologie jako při výrobě krycích skel na I-Pady, čelních skel v leteckém průmyslu apod. Proces výroby vyvinul Luigi Bormioli ve spolupráci s prestižní americkou univerzitou a italským vývojovým centrem.

Technologie spočívá ve výměně iontů: ionty sodíku ze skla jsou nahrazeny většími ionty draslíku z tavicích solí. Díky tomu je povrch skla pod stálým tlakem, který uzavře případné mikroskopické trhliny ve skle. Výsledkem je 6x silnější sklo než běžné jemné sklo a to bez jakýchkoliv, životnímu prostředí škodlivých

  • s ultra dlouhou životností
  • ekologické
  • vhodné do myčky

Sklo T-NAX glass® je ručně vyráběné foukané sklo s unikátními vlastnostmi. Okraj sklenice je velmi tenký - 0,8 mm. Díky zvýšené odolnosti skla, je sklo extrémně tenkostěnné a má rovnoměrnou tloušťku, takže nedochází k žádnému optickému zkreslení vína. Stopka vína je velmi tenká, napojení stopky na kalich a podstavec je elegantní, podstavec je rovný a plochý.

 

 

Údržba varných konvic

 

Pokud chcete svou varnou konvici udržet stále jako novou a předejít nepříjemnostem nebo dokonce její nefunkčnosti, odstraňujte vodní kámen jednou za 200 – 300 varných cyklů nebo jednou měsíčně v závislosti na tvrdosti vody. Můžete použít komerční odstraňovač vodního kamene pro varné konvice. Můžete také použít přírodní postup. Nalijte do prázdné konvice tolik bílého octa, aby hladina byla 2 cm ode dna. Zapněte konvici a uvařte ocet. Po vychladnutí octa můžete tento proces několikrát opakovat. Použijte jemný kartáček s octem na odstranění vodního kamene z plastového držáku senzoru množství vody v konvici. Po úplném odstranění vodního kamene několikrát vypláchněte konvici čistou vodou.

Vnější povrch čistěte čistou vlhkou utěrkou a vyleštěte suchou utěrkou. Nepoužívejte žádné abrazivní ani žíravé prostředky na vnější ani na vnitřní povrch. Pravidelně čistěte filtr v hubici konvice. Vyjměte filtr a šetrně vyčistěte jemným kartáčkem pod tekoucí vodou.

 

 

Jak vybrat kuchyňský nůž?

Kuchyňské nože se dělí do celé řady skupin podle jejich použití. Mají různé velikosti, tvar, typ ostří i materiál. Ujasněte si, na co přesně chcete nůž používat, a volte zásadně kvalitní materiál, který vám zajistí dlouhou životnost ostří i celého nože.
 

Jaký zvolit materiál nože?

Nejrozšířenějším materiálem pro výrobu kuchyňských nožů je ocel. Je vysoce odolná a hygienická. Dále můžete volit i mezi materiály, ze kterých je vyrobená rukojeť. Nejčastěji se jedná o plast, který umožňuje snadnou údržbu, dřevo nebo kov.
Druhů oceli existuje nepřeberné množství dle jejich složení a zpracování. Vás budou zajímat zejména výsledné mechanické vlastnosti: tvrdost (podle Rockwella, značená HRC) a houževnatost (nazývaná také jako odolnost proti deformaci plastické i elastické).Z pohledu kvality je nejdůležitější vlastností čepele nože její tvrdost. U kvalitních kuchyňských nožů dosahuje 55-58 HRC a minimum stanovené normou je hodnota 52 HRC. Vysoká tvrdost materiálu s sebou nese trvanlivější ostří (nůž vydrží déle nabroušený), ale současně stoupá i jeho křehkost. Proto je nezbytné posuzovat vlastnosti čepelí nožů ve vzájemných souvislostech.Rukojeť neboli střenka nože se vyrábí nejčastěji z plastu, dřeva nebo kovu.
 
Plast může být ke kovu přinýtován nebo na něj nastříkán. V případě stříkaných rukojetí může časem dojít k uvolnění čepele. Nýtované jsou zpravidla bezpečnější. Plast v kuchyni není náročný na údržbu a může mýt protiskluzovou úpravu.
 
Dřevo znemožňuje mýt nůž v myčce na nádobí a vyžaduje vhodnou povrchovou úpravu, aby na střence nezůstávaly skvrny od potravin.
 
Kov může způsobovat kluzkost střenky, pokud nůž bereme do mokré ruky.
 

Jaká je vhodná délka čepele?

Délku čepele kuchyňského nože zvolte podle jeho použití. Nejkratší nože do 10 cm se hodí zejména na okrajování a loupání. Do střední kategorie patří všechny krájecí nože na zeleninu, ovoce, nebo maso. Nejdelší nože s čepelí okolo 25 cm jsou speciálně určené na pečivo, šunku nebo lososa.
 
Loupací nože jsou zpravidla krátké s délkou ostří pod 10 cm. Mohou mít dovnitř zakřivenou čepel a zpravidla hladké ostří. Někdy jsou označované také jako okrajovací nebo vykrajovací nože.
 
Dekorační nože také patří ke krátkým nožům navíc se specificky tvarovaným ostřím.
 
Nože na zeleninu a ovoce bývají zpravidla delší okolo 12 až 15 cm. Vhodné jsou ty s kolébkovitě prohnutou čepelí pro snadné krájení, ze kterého se neunaví ruka. Specifický jenůž na rajčata a jinou měkkou zeleninu s pevnou slupkou. Bývá vybavený pilovitou čepelí a hrotem k napichování jemných plátků.
 
Nože na maso mají dlouhou, masivní čepel nejčastěji mezi 15 a 20 cm. Hodí se jak na syrové maso, tak na porcování pečeně.
 
Filetovací nože mohou být dlouhé 16 i více než 20 cm. Navíc se vyznačují štíhlou pružnou čepelí s rovným ostřím, která dokáže oddělit rybí maso od kůže a kostí.
 
Nože na chléb a pečivo mají čepel dlouhou i přes 20 cm. Ta je typicky silná s praktickým vroubkováním, které umožní krájet i čerstvé pečivo.
 
Nůž na šunku je štíhlý s čepelí dlouhou i 30 cm. Někdy má širší využití a je kombinovaný i s nožem na lososa, který má podobné vlastnosti.
 

Jak posoudit tvar kuchyňského nože?

Při výběru posuzujte typ ostří i tvar rukojeti. Rukojeť by měla být ergonomicky tvarovaná a bezpečná, aby z ní prsty nemohly snadno sklouznout na ostří čepele. Ostří může být hladké nebo vroubkované. Hladké se hodí na krájení tvrdé zeleniny, masa i sýrů, vroubkované zase na pečivo a měkké ovoce.
 
Čepel s hladkým ostřím se skvěle hodí ke krájení tvrdých i měkkých potravin (maso, zelenina, ovoce). Potraviny lze pomocí hladkého ostří rozdělit čistým řezem, aniž by se poškodila jejich vlákna. Takovou čepel využijete také při loupání.
 
Čepel s vlnitým ostřím je vhodná ke krájení měkkých potravin s pevnou slupkou nebo kůrkou (chléb, špek). Díky vlnitému ostří dokážete rozkrojit tvrdší povrch, aniž by nůž rozmáčkl měkký obsah, jako je tomu např. u čerstvého pečiva.
 
Čepel s pilovitým ostřím usnadňuje krájení měkkých potravin (rajčata). Pevná slupka se nařízne a měkký vnitřek hladce rozkrojí.
 
Rukojeť nože by měla být ergonomicky tvarovaná, aby se dobře přizpůsobila tvaru ruky. Od čepele ji musí oddělovat záštita. Ta zajišťuje oporu při držení a tím i bezpečný a pevný úchop nože, kdy prsty nemohou sklouznout směrem k čepeli.Přechody mezi čepelí, záštitou a rukojetí by neměly vytvářet spáry. Tato zásada je nezbytná zejména z hygienického hlediska. Ve spárách by mohly ulpívat zbytky potravin a zahnívat.